90% sieci 5G na rynkach wschodzących do 2026 będzie obsługiwać Mid-band

90% sieci 5G na rynkach wschodzących do 2026 będzie obsługiwać Mid-band

Specjaliści z firmy Abi Research szacują, że do roku 2026 aż 90% sieci komórkowych 5G funkcjonujących na rynkach wschodzących będzie zdominowane przez kombinację pasm poniżej 6 GHz. Tak wynika z opublikowanego raportu Emerging Markets Broadband Objectives: Spectrum Requirements.

Zastosowanie tego typu częstotliwości umożliwia udostępnienie najlepszego w swojej klasie zasięgu i zabezpieczenie odpowiedniej pojemności sieci dla rynków wschodzących. Zgodnie z opinią ekspertów, technologia mmWave oferująca większą przepustowość może być lepszym rozwiązaniem w projektach wymagających zapewnienia bardzo dużej przepustowości to w kontekście słabej charakterystyki propagacji i kosztu wdrożenia nie jest rekomendowana w porównaniu do pasm poniżej 6 GHZ.

– 5G mmWave będzie odgrywać swoją rolę w miejskich i podmiejskich lokalizacjach na rynkach rozwiniętych i być może w komercyjnych dzielnicach biznesowych na rynkach wschodzących, ale w rzeczywistości operatorzy telekomunikacyjni na rynkach wschodzących będą potrzebować dla 5G zasięgu i charakterystyki przepustowości pasm poniżej 6 GHz. Przepustowość poniżej 6 GHz nie tylko wystarcza do zaspokojenia popytu, ale także może rozprzestrzeniać się na większe odległości – komentuje Dean Tan, analityk ds. badań w Abi Research.

Według badań przeprowadzonych przez Abi Research, co najmniej 50% krajów (z 32 poddanym badaniu) do 2023 roku przydzieli dla technologii 5G pasmo dolne.

Wspomniane pasma poniżej 6 GHz mają istotną rolę w procesie obsługi kluczowych aplikacji tworzących ekosystem IoT oraz FWA.

„Ważne jest, aby operatorzy komórkowi wykorzystywali globalnie zharmonizowane pasma widma, ponieważ zapewnia to korzyści w zakresie skalowania rozwiązań, zwłaszcza na rynkach, na których średnie ARPU miesięcznie może być poniżej 10 dolarów. W Nigerii miesięczne ARPU Airtela wynosi około 3,6 dolara, podczas gdy w przypadku Jio w Indiach wynosi 1,93 dolara. Operatorzy komórkowi na rynkach wschodzących muszą określić optymalną strategię rozmieszczenia widma, aby spełnić ich wymagania w zakresie mobilnego dostępu szerokopasmowego” — dodał Jake Saunders, wiceprezes Abi Research na region Azji i Pacyfiku.

Źródło: Telko.in

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos