Co zmieniła pandemia?

Co zmieniła pandemia?

Może się wydawać, że to pytanie dość retoryczne, a pierwsze, co ciśnie się na usta to nieco dramatyczny krzyk “wszystko!”. To prawda, rok 2020 nie był najłatwiejszy i odcisnął duże piętno na każdym z nas. Warto jednak pochylić się nad tym, co przyniósł w świecie wirtualnym i co z całą pewnością będzie swoistym dziedzictwem pandemicznych czasów.

  • Rozpowszechnienie telemedycyny

O wdrożeniu usług telemedycznych mówiło się od bardzo dawna. Służba zdrowia, a także pacjenci korzystający z jej usług nie należą jednak do najbardziej otwartych na zmiany. Coś, co było marzeniem młodego pokolenia w minionym roku stało się rzeczywistością. Badania zrealizowane przez Biostat podają, że w 2020 roku z usług teleporad lekarskich skorzystało 44 procent ankietowanych. To wzrost o prawie 38 punktów procentowych w porównaniu z 2019 rokiem!

  • Praca zdalna

Kolejne marzenie Milenialsów stało się prawdą. Dotąd możliwość pracy zdalnej traktowana była dość nieufnie, a w nowoczesnych organizacjach – jako formę benefitu pracowniczego lub nagrody. Polityka restrykcji antycovidowych oraz utrzymania dystansu społecznego sprawiła, że przedsiębiorstwa musiały w mgnieniu oka porzucić obawy odnośnie efektywności tego modelu pracy i zaadaptować go w swoich strukturach.

Okazuje się, że 67 procent ankietowanych chce kontynuować ten format pracy po zakończeniu zagrożenia epidemicznego. Co ciekawe – Allegro informuje, że tuż po ogłoszeniu pandemii sprzedaż towaru w kategorii “meble biurowe” wzrosła o 30 procent. Czy pracownicy musieli szybko przystosować swoje mieszkania na potrzeby home office?

  • Edukacja zdalna

Preludium do dorosłego życia czekało także na uczniów. Oni także zostali odesłani do domów i mogli korzystać z uroków lekcji online. O ile więcej czasu w domu przyniosło nieukrywaną radość uczniom i studentom, to przygotowanie techniczne i brak sprzętu u nauczycieli oraz wykładowców był poważnym problemem, z którym musiała zmierzyć się nasza edukacja.

  • E-administracja

Zamknięcie gospodarki dotknęło także urzędów i instytucji publicznych. Tutaj także zastosowano formę świadczenia usług online. Choć funkcjonowanie całego systemu e-administracji ma wiele luk to należy to uznać za dobry kierunek zmian, który w przyszłości wpłynie na ograniczenie biurokracji i oszczędzi wielokrotnie więcej czasu. Statystyki pokazują, że aż 71 procent osób załatwia sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu 

  • E-commerce, jedzenie na wynos

Pierwszy lockdown był niesamowitą wstrząsem. Ugodził w nasze nawyki konsumenckie. Mimo początkowych obaw okazało się, że szybko jesteśmy przenieść nasz konsumpcjonizm do sieci. Na rosnącej popularności zyskały sklepy online (52 procent respondentów korzysta ze sklepów online przynajmniej raz na dwa tygodnie) i zamawianie jedzenia na wynos. 

Źródło: Cyfrowa RP

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos