Jak izolacja w trakcie pandemii COVID-19 wpłynęła na mobilność mieszkańców Europy?

Jak izolacja w trakcie pandemii COVID-19 wpłynęła na mobilność mieszkańców Europy?

W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami dynamicznie zmieniającej się sytuacji i stanowczych reakcji rządów poszczególnych europejskich państw dotyczących pandemii wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Poszczególne państwa początkowo przyjęły różne strategie przeciwdziałania skutkom rozpowszechniania się groźnej choroby zakaźnej. Jak izolacja w trakcie pandemii COVID-19 wpłynęła na mobilność mieszkańców Europy?

Państwa Europy Zachodniej początkowo postępowały dość ostrożnie głównie rekomendując pewne zachowania w przeciwieństwie do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które niemal od razu postanowiły wykorzystać najbardziej restrykcyjne rozwiązania. W kolejnych dniach jednak także Europa Zachodnia zaczęła wprowadzać narzędzia całkowitej blokady życia publicznego (lockdown). Wyjątkiem była Wielka Brytania, która bardzo długo trzymała się strategii nabywania odporności zbiorowej oraz Białoruś i Szwecja, które w dalszym ciągu nie wykorzystały najbardziej inwazyjnych narzędzi kontroli.

Większość z państw zdecydowała się na:

  • Wprowadzenie stanu wyjątkowego
  • Zamknięcie granic
  • Zamknięcie szkół i uniwersytetów
  • Zakaz zgromadzeń publicznych
  • Przymusowy zakaz opuszczania budynków (lockdown)

Zmiany w podejściu do ograniczania liczby zakażonych i wypłaszczania krzywej zachorowań miała istotny wpływ na mobilność mieszkańców poszczególnych krajów Europy.

RFBENCHMARK korzystając z zebranych danych postanowił sprawdzić w jakim stopniu udało się przekonać mieszkańców wybranych europejskich krajów do pozostaniu w miejsca zamieszkania i zminimalizowaniu kontaktów społecznych. W analizie wzięto pod uwagę współczynnik mobilności, dzięki któremu możliwe było porównanie zachowania użytkowników aplikacji na tydzień przed ograniczeniem opuszczania miejsca zamieszkania oraz w obecnej sytuacji, podczas trwania obostrzeń prawnych.

Największy spadek mobilności zaobserwowano w Belgii. Tam średni dystans (wskaźnik RFB User path length), który przemierzyli użytkownicy aplikacji zmniejszył się o 91,7%. Niemal całkowicie przemieszczanie ograniczyli także Włosi (89,1%) i Francuzi (80,7%).

Inaczej sytuacja wygląda w krajach, które zwlekały z wprowadzeniem przepisów prawnych ograniczających poruszanie się w przestrzeni publicznej lub w ogóle zrezygnowały z działań profilaktycznych. Dobrym przykładem może być Białoruś, w której średni dystans przemierzany przez użytkowników wzrósł o 3,6%. To jedyny z przeanalizowanych krajów, w którym nie zauważono spadku mobilności mieszkańców. W porównaniu z badanymi krajami Europy Zachodniej i Środkowej najmniejszy spadek współczynnika mobilności odnotowała Ukraina (21,4%).

Spadek mobilności na terenie Polski wyniósł 57,1%. To wynik powyżej mediany, choć niższy od pozostałych krajów Europy Zachodniej. Wpływ na to miała duża dyscyplina społeczna i stopniowo wprowadzone restrykcje w przeciwieństwie do pozostałych krajów, gdzie wielu mieszkańców nie zastosowało się do ostrzeżeń i rekomendacji pozostania w domu, a izolacja musiała zostać wymuszona przez radykalnie wprowadzone ograniczenia w przestrzeni publicznej.

Wskaźnik RFBenchmark Crowdsource całkiem dobrze odzwierciedla ten trend. Ogólna odległość po której przemieszczali się użytkownicy zmniejszyła się do 50% w porównaniu do poprzednich pomiarów – komentuje Szymon Nowak, prezes zarządu Notel Poland. 

#ZostańWdomu i wpływ pracy zdalnej na wydajność Internetu

Jedną z konsekwencji obecnej pandemii jest masowe przechodzenie przedsiębiorstw na formę pracy zdalnej. Efekty widoczne są przy porównaniu wydajności kluczowych wskaźników.

W ostatnich tygodniach możemy zaobserwować szczególnie wzrost zainteresowania usługami i produktami gier mobilnych i innymi aplikacjami mobilnymi przydatnymi w trakcie spędzania czasu w izolacji. Trwająca sytuacja sprawiła również, że coraz więcej ludzi spędza wolny czas w domu przy użyciu funkcjonalności swoich smartfonów.

Globalne statystyki dotyczące średniej prędkości pobierania i wysyłania danych niemal na wszystkich kontynentach zaczęły spadać wraz z rozpoczęciem nakładania ograniczeń dotyczących poruszania się i opuszczania budynków. Jedynym kontynentem, który do tej pory nie odnotował wyraźnych zmian w prędkości Internetu mobilnego jest Ameryka Południowa.

W Europie średnia prędkość pobierania danych spadła z 19,6 Mbps w 1 tygodniu 2020 do 13 Mbps w 14 tygodniu 2020 roku. Charakterystyczne jest załamanie wykresu w 10 tygodniu, co zbiega się z wprowadzeniem restrykcji i apelami o kontynuowanie pracy z domu. Niemal identyczny trend widać w statystykach dotyczących średniej prędkości wysyłania danych. W Europie spadła ona z 11,1 Mbps do 8,1 Mbps przy nagłym spadku w 10 tygodniu 2020 roku.

W obecnej chwili zapewnienie odpowiedniej jakości i stabilności sieci jest dla dostawców usług telekomunikacyjnych dużym wyzwaniem. 

Wydajność Internetu mobilnego w Polsce podczas izolacji społecznej

W Polsce zauważalny jest spadek przepustowości, który dotknął wszystkich operatorów w równym stopniu. W okresie od 11 do 13 tygodnia nastąpił wzrost wskaźnika latencji dla większości operatorów. Największy wzrost uzyskał Plus.

W tym samym okresie zanotowano spadki dotyczące średniej prędkości pobierania danych oraz wysyłania danych. Tutaj spadki solidarnie odnotowali wszyscy operatorzy.

W przypadku średniej prędkości pobierania danych różnica między 1. a 13. tygodniem była szczególnie widoczna dla użytkowników sieci Plus (spadek z 15,16 Mbps do 5,87 Mbps) oraz Play i T-Mobile (odpowiednio spadek z 17,62 Mbps do 10,20 Mbps oraz, w przypadku T-Mobile, 16,45 Mbps do 9,11 Mbps). Orange w przypadku pobierania danych odnotował najmniejszy spadek (17,86 Mbps do 12,11 Mbps).

Jeżeli zaś chodzi o średnią prędkość wysyłania danych to największy spadek odnotował Play (z 14,97 Mbps do 9,396 Mbps) oraz Orange (z 15,1 Mbps do 9,982 Mbps). W dalszej kolejności znalazły się T-Mobile (z 11,446 Mbps do 7,17 Mbps) oraz Plus (z 13,026 Mbps do 9,089 Mbps).

Znaczący spadek mobilności potwierdzają też statystyki z aplikacji do śledzenia na żywo sytuacji w transporcie miejskim. W porównaniu z poprzednimi miesiącami odnotowują one nawet o ⅔ mniejszą liczbę danych, które pochodzą z urządzeń GPS pasażerów. Oznacza to, że z usług transportu publicznego w całej Polsce korzysta zdecydowanie mniej osób.

O RFBENCHMARK

Platforma RFBENCHMARK stworzona przez Notel Ltd, wiodącą europejską firmę zajmującą się wydajnością sieci, umożliwia sprawdzenie jakości usług świadczonych przez operatorów sieci komórkowych poprzez dostęp do wyników pomiarów przeprowadzonych podczas niezależnych testów (testy napędowe), a także wykorzystanie darmowej aplikacji z udziałem wszystkich, którzy zdecydowali się wesprzeć nasz projekt, instalując aplikację i upubliczniając jej wyniki.

Nasza strona internetowa zawiera także najnowsze wiadomości ze świata telekomunikacji i nowych technologii. Prezentujemy nowe rozwiązania i urządzenia dostępne na rynku. Chcemy zwiększyć świadomość naszych użytkowników i klientów sieci mobilnej poprzez publikowanie naszych wyników, artykułów i testów.

3 komentarzy
Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 Comments

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos