Czy Google wkrótce będzie miał godnego rywala? Apple chce stworzyć własną wyszukiwarkę

Czy Google wkrótce będzie miał godnego rywala? Apple chce stworzyć własną wyszukiwarkę

Google właściwie zmonopolizował rynek wyszukiwarek internetowych. Co prawda lokalnie zdarzają się silni rywale (jak np. Bing w USA czy Yandex w Rosji) lub, w przypadku np. Chin, prawdziwie zamknięte ekosystemy, to ogólnie rzecz biorąc popularny Wujek Google nie ma sobie równych. Wszystko jednak może wkrótce ulec zmianie, gdyż za ambitny projekt wzięli się specjaliści z Apple.

Impulsem do rozpoczęcia prac nad wyszukiwarką wspieraną przez Apple ma być prowadzone postępowanie antymonopolowe przeciwko Google. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczął postępowanie ze względu na obecną sytuację. Apple żąda od rywala z Mountain View płacenie gigantycznych sum pieniędzy, by Google był domyślną przeglądarką w urządzeniach z systemem iOS.

Potencjalne problemy prawne skłaniają więc firmę z Cupertino do opracowania własnej wyszukiwarki i pozbycia się raz na zawsze zarzutów o wykorzystywanie monopolistycznej pozycji na rynku. Analogicznie rozwiązano sytuacje z nawigacją, gdy Google Maps zostały zastąpione przez mapy Apple.

Financial Times utrzymuje, że wewnątrz firmy trwają już pracę nad własną przeglądarką. Wskazywać ma na to zmiana sposobu, w jaki iOS 14 wyświetla rezultaty wyszukiwania i wskazuje na domyślne źródła. Inną poszlaką mają być wzmożone rekrutacje na stanowisko inżynierów oprogramowania posiadających doświadczenie w projektach budowy systemów wyszukiwania.

Źródło: tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos