Search

E-dowód dostępny od 7 marca

E-dowód dostępny od 7 marca

Stan cyfryzacji administracji w Polsce jaki jest – każdy widzi. Wciąż daleko nam do wielu państw europejskich. Świetnym przykładem adaptacji technologii na potrzeby instytucji państwowych jest Estonia. W tym małym, nadbałtyckim kraju przez Internet załatwimy niemal wszystko. Już wkrótce jednak polska administracja wykona milowy krok w przyszłość. Od 7 marca dostępne będą elektroniczne dowody osobiste.

Wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane w przyszły poniedziałek (4 marca). Wtedy uruchomiony zostanie specjalny formularz uprawniający do złożenia aplikacji o e-dowód osobisty. Wyrobienie nowego dokumentu jest bezpłatne, natomiast stare będą aktualne do dnia utraty ważności.

Warto przyjrzeć się bliżej cyfrowej wersji jednego z ważniejszych dokumentów obowiązujących w naszym kraju. To istotne zarówno dla osób, które w najbliższym czasie będą musiały wymienić dowód, jak i osób, które zrobią to w niedalekiej przyszłości.

Jak będzie wyglądał e-dowód osobisty?

Nowy dowód będzie różnił się wyposażeniem w zdjęcie biometryczne oraz specjalną warstwę elektroniczną.

Jedną z największych zalet dowodu jest chip, który po aktywacji pozwoli korzystać z e-usług. Zapewnienie bezpieczeństwa wymaga, by po aktywacji jeszcze raz stawić się w urzędzie i wgrać wybrany przez nas PIN. Należy wspomnieć i uspokoić, iż w przypadku, gdy zapomnimy hasła to będziemy mieli do dyspozycji kod PUK, który uratuje nas w kryzysowej sytuacji.

e-dowod osobisty
źródło: Min. Cyfryzacji

Nie będziemy potrzebowali „plastiku” by załatwić sprawy w urzędach, korzystać z komunikacji miejskiej lub spiesząc się do lekarza. Dzięki naszemu e-dowodowi zostanie zbudowany tak zwany „profil osobisty”, który po przyłożeniu do czytnika i wpisaniu PIN-u potwierdzi naszą tożsamość.

Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian – tłumaczy szef Ministerstwa Cyfryzacji. – W pierwszej fazie wdrożenia koncentrujemy się na e-usługach związanych z samym dowodem. W kolejnej – powiążemy go z Profilem Zaufanym – dodaje minister Marek Zagórski.

Źródło: http://www.conowego.pl/ / PAP

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos