Search

Ile warte są twoje dane w internecie?

Ile warte są twoje dane w internecie?

Mówi się, że dane to ropa naftowa XXI wieku. Polski Instytut Ekonomiczny oszacował ile warte są dane użytkowników Google i Facebooka w Polsce. Według badania, w 2020 roku miesięczny przychód przypadającego na pojedynczego użytkownika Google z Polski wyniósł 10,16 zł. Z kolei dla Facebooka – 8,52 zł.

W sumie przychody dla Google z tego tytułu wyniosły około 4,025 miliardów złotych, a dla Facebooka – 2,196 miliardów złotych. Ciekawostką może być fakt, że Polacy równocześnie deklarują dużą  nieufność w stosunku do gigantów technologicznych takich jak Google czy Facebook. Główną obawą są właśnie kwestie prywatności i ochrony danych.

PIE zapytało respondentów o to, czy w celu zwiększenia kontroli nad swoimi danymi byłaby w stanie płacić za korzystanie z serwisów. Okazało się, że średnio badani deklarowali gotowość opłacania w wysokości 17,07 zł/miesięcznie za Facebooka oraz 14,10 zł/miesięcznie za Google wolnego od reklam.

77% ankietowanych ma świadomość, że bezpłatne użytkowanie systemów wiąże się z zapłatą w postaci danych osobowych. Wydaje się jednak, że wiedza nie idzie w parze z czynami, gdyż w dalszym ciągu wiele profilów udostępnia wrażliwe dane osobom postronnym, jak i samym twórcom portalów.

Źródło: PIE

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos