Search

Indie stworzyły nowy mobilny system operacyjny – BharOS

Indie stworzyły nowy mobilny system operacyjny – BharOS

Indyjski Instytut Technologiczny w Madrasie ogłosił w zeszłym tygodniu stworzenie nowego mobilnego systemu operacyjnego o nazwie BharOS. System ten ma być rywalem dla popularnych systemów Android i iOS. BharOS skupia się na większej swobodzie, kontroli i elastyczności w stosunku do użytkowników, a także na możliwości używania tylko najpotrzebniejszych aplikacji.

System obiecuje rewolucję w kwestii bezpieczeństwa i prywatności na urządzeniach mobilnych. Minister edukacji oraz minister rozwoju umiejętności i przedsiębiorczości przeprowadzili rozmowę wideo na urządzeniu z preinstalowanym systemem BharOS, co wskazuje na rosnące zainteresowanie tym nowym systemem operacyjnym. System ten jest rozwijany przez organizację non-profit JandK Operations Private Limited, która działa pod skrzydłami IIT w Madrasie.

Główne cechy BharOS to brak preinstalowanych aplikacji, korzystanie wyłącznie z prywatnych platform z aplikacjami oraz automatyczne poprawki bezpieczeństwa bez potrzeby ingerencji użytkownika. BharOS prawdopodobnie jest forkiem Androida, co widać na zdjęciach systemu, które pokazują wirtualne przyciski z Androida i interfejs mocno przypominający ten z systemu Google.

Dla Indii może to być rozsądna alternatywa, ponieważ system ten umożliwiłby opracowanie systemu operacyjnego wolnego od rosnących wymagań Google względem aplikacji dodawanych do sklepu Google Play. Jednak nie ma gwarancji, że BharOS zdominuje rynek smartfonów, tak jak inne odmiany Androida, które bazują na kodzie Open Source, takie jak Fire OS, Lineage OS, Tizen i Harmony OS.

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos