Internet mobilny w nadmorskich miejscowościach – raport RFBENCHMARK

Internet mobilny w nadmorskich miejscowościach – raport RFBENCHMARK

Wakacje i sezon urlopowy w Polsce trwa w najlepsze. Miejscowości wypoczynkowe w naszym kraju przyciągają rzesze turystów. Zachęca nie tylko pogoda, ale również utrzymujące się obawy przed podróżami zagranicznymi z powodu pandemii COVID-19. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy operatorzy oferują najlepszy Internet mobilny w najpopularniejszych nadmorskich kurortach.

Jak wygląda turystyka w Polsce w trakcie pandemii COVID-19?

Pandemia koronawirusa wpłynęła w znaczący sposób na liczbę turystów w Polsce. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w czerwcu liczba wszystkich turystów w Polsce spadła o 62,7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a zagranicznych spadła o 85,9 proc. Zmieniły się także plany rodaków dotyczące wakacyjnego wypoczynku. Polska Organizacja Turystyczna w czerwcu poinformowała, że 87 proc. planuje spędzić urlop w kraju.

W najbardziej newralgicznych tygodniach oraz w najpopularniejszych miejscowościach sprawiło to, że plaże i nadmorskie deptaki wprost pękały w szwach. Wzmożony ruch w pasie nadmorskim jest też istotnym wyzwaniem dla operatorów komórkowych. Muszą oni zapewnić odpowiednią jakość usług.

Internet mobilny w pasie nadmorskim

Zebrane dane dotyczą okresu od kwietnia do lipca bieżącego roku. Badanie ma charakter poglądowy i zostały oparte na pomiarach użytkowników aplikacji RFBENCHMARK.

Z perspektywy dwóch nadmorskich województw sprawa wydaję się wyglądać dość prosto: w województwie zachodniopomorskim najlepszym zasięgiem pochwalić się może Orange (pobieranie oraz wysyłanie danych) i T-Mobile (ping), a w województwie pomorskim Plus (pobieranie oraz wysyłanie danych) i Orange (ping). W tym aspekcie szczególnie ciekawy jest przypadek województwa pomorskiego, gdyż jest to jedna z dwóch wysp na terenie naszego kraju (obok województwa lubelskiego), gdzie pod względem pobierania danych dominuje Plus. Z kolei wyniki województwa zachodniopomorskiego są stosunkowo zbieżne z trendami ogólnopolskimi.

Gdy zagłębimy się jednak w danych, to sytuacja jest znacznie bardziej złożona. Pokazują to wykresy biorące pod uwagę pomiary wykonane w poszczególnych powiatach.

W ujęciu ogólnym trudno jednoznacznie wskazać operatora, który oferuje najlepszą jakość Internetu mobilnego nad Bałtykiem. Szczególnie problematyczne może być wskazanie lidera kategorii średniej szybkości pobierania danych. Plus oraz T-Mobile przodują jednak w tym pomiarze nad pozostałymi operatorami. Nieco większą przewagę widać w kategorii średniej szybkości wysyłania danych oraz najniższej wartości ping.

Jeżeli chodzi o wysyłanie plików, najwięcej powodów do zadowolenia mają abonenci Plusa. Urlopowicze, którzy wybrali wschodnią część wybrzeża powinni szczególnie zainteresować się ofertą tego operatora. W środkowej i zachodniej części polskiego wybrzeża dominuje z kolei Orange i Play. Z kolei pod względem najniższej wartości ping wyraźną przewagę zyskał T-Mobile, który praktycznie opanował zachodnią i środkową część wybrzeża.

Dużo ciekawiej wygląda sytuacja, gdy przyjrzymy się konkretnym regionom.

Pomorze Gdańskie

Trójmiasto oraz okolice należące do Pomorza Gdańskiego to szachownica, jeżeli chodzi o ujęcie wyników operatorów na poziomie powiatu. W każdym z miast wchodzących w skład aglomeracji trójmiejskiej prowadzi inny operator komórkowy. przyglądając się kategorii średniej szybkości pobierania danych widać, że w Gdańsku najlepsze usługi oferuje Plus. W Sopocie jest to z kolei Play, a w Gdyni T-Mobile. Z kolei w powiecie wejherowskim i lęborskim dominuje Plus, nowodworskim (Mierzeja Wiślana) jest to T-Mobile. Turystów może interesować w szczególności powiat pucki, do którego należy Mekka urlopowiczów – Półwysep Helski. Tutaj najlepiej korzystać z zasięgu Orange.

Nieco mniejsza rywalizacja operatorów przebiega w kategorii wysyłania danych. Tutaj obecność zaznaczyli dwaj operatorzy – Plus (powiaty: nowodworskie, wejherowski, lęborski, pucki oraz Gdynia) i Play (Gdańsk i Sopot). Biorąc pod uwagę ping, także widać mniejsze rozdrobnienie. Pomorze Gdańskie jest tutaj podzielone między T-Mobile (powiat lęborski, wejherowski i nowodoworski), a Orange (powiat pucki, Gdańsk i Sopot). Wyjątkiem była Gdynia, gdzie najlepiej poradził sobie Play.

Pomorze Zachodnie

Nadmorska część Pomorza Zachodniego to obszar, który znalazł się w orbicie trzech operatorów. W kategorii pobierania danych na prowadzenie wysunął się T-Mobile (powiat Świnoujście, kamieński i koszaliński), a także Orange (powiat gryficki, kołobrzeski i sławieński) i Plus (powiat słupski)).

Trzech operatorów wywalczyło prymat także pod względem wysyłania danych. Z poprzednio wspomnianej grupy zabrakło Orange, a jego miejsce zajął Play. Ten operator okazał się najlepszy na obszarze powiatu Świnoujście, powiecie kołobrzeskim i sławieńskim). Większa część mapy pokryła się kolorem zielonym, który oznacza najlepszą jakość usług Internetu mobilnego dostarczanego przez Plus. Z tej informacji ucieszą się z pewnością abonenci Plusa przebywający na wczasach powiecie gryfickim, koszalińskim i słupskim. Jedynym powiatem, gdzie najlepszym operatorem pod względem wysyłania danych okazał się T-Mobile jest powiat kamieński.

Jeszcze mniej zdywersyfikowana w tej części Polski, okazała się kategoria wartości ping. Pomorze Zachodnie w tym aspekcie podzieliły między sobą Plus (powiat słupski, kołobrzeski i gryficki), a T-Mobile (Świnoujście, powiat kamieński, koszaliński, sławieński).

Internet mobilnyw najpopularniejszych nadmorskich powiatachi kurortach
Miejscowość/Mierzony parametrSzybkość pobierania danychSzybkość wysyłania danychNajniższa wartość ping
Powiat lęborski
(Łeba)
Plus PlusPlus
Powiat ŚwinoujściePlayPlayOrange
Powiat słupski
(Ustka)
OrangeOrangeT-Mobile
Powiat kołobrzeski
(Kołobrzeg)
PlusPlayT-Mobile
Powiat pucki
(Hel, Jastarnia)
OrangePlusOrange
Powiat kamieński
(Międzyzdroje)
T-MobileT-MobileT-Mobile
Powiat koszaliński
(Mielno)
T-MobilePlayT-Mobile
Powiat nowodworski
(Krynica Morska)
T-MobilePlusPlus

Internet mobilny w pasie nadmorskim – sprawdź wykresy

Kolor powiatu wskazuje operatora, który uzyskał najlepszy wynik w danej kategorii

Średnia szybkość pobierania danych:


Średnia szybkość wysyłania danych:

Najniższa wartość ping:

Pełne dane będą dostępne już wkrótce w wersji premium dla subskrybentów aplikacji RFBENCHMARK.

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos