Jakość usług głosowych i szybkość Internetu mobilnego w sklepach sieci IKEA

Jakość usług głosowych i szybkość Internetu mobilnego w sklepach sieci IKEA

Zdarzyło się wam podczas zakupów w centrum handlowym sięgnąć po smartfona, by w kolejce do kasy sprawdzić nowe wiadomości w Messengerze albo zadzwonić do znajomych? Pewnie często mierzyliście się przy tej okazji z problemami z jakością połączenia. Specjaliści Notel Polska postanowili sprawdzić z jakimi problemami dotyczącymi zasięgu sieci mogą borykać się klienci i pracownicy centrów handlowych. W tym celu przeprowadzili pomiary w sklepach IKEA na Warszawie Targówku oraz w podwarszawskich Jankach.

Jak przeprowadzono testy?

Testy zostały przeprowadzone za pomocą tzw. walk testu (w celu weryfikacji instalacji radiowej wewnątrz budynku) i pomiaru stacjonarnego w dłuższym okresie (na potrzeby sprawdzenia jakości i stabilności usług oferowanych przez operatorów mobilnych). Na ich podstawie został przygotowany raport, który zaprezentował pokrycie i jakość usług dla każdego z operatorów.

Do badań został użyty system TEMS Pocket 21.0.1 (Samsung S8 SM-G950F) w połączeniu z TEMS Director 3.0, który umożliwiał zdalne zestawienie i monitorowanie pomiarów.

W sklepie IKEA Janki pomiarami został objęty obszar sali konferencyjnej (gdzie dostępny był tzw. zasięg indoor oraz outdoor), a także hali wewnętrznej (parter oraz magazyn). W drugiej lokalizacji dominował zasięg typu indoor.

Z kolei w sklepie IKEA znajdującym się na Targówku pomiary przeprowadzono wewnątrz hali, a dokładnie na parterze oraz w pomieszczeniu serwisowym. Tutaj dostępny był głównie zasięg typu indoor.

Wyniki testów w lokalizacji IKEA Janki

Ikea Janki pomiary jakości i szybkości internetu mobilnego

W sklepie IKEA Janki przedmiotem badań były zestawienia połączeń głosowych, test dotyczący jakości głosu, warunki radiowe, a także średnia szybkość pobierania i wysyłania danych przez Internet mobilny oraz łączenie się z testowymi stronami www.

Szczególnie interesujące były wyniki jakości głosu oceniane za pomocą wskaźnika MOS. W lokalizacji 1 (sala konferencyjna) wszyscy operatorzy oferowali dobrą jakość głosu, niezależnie od pory dnia. W lokalizacji 2 (hala wewnętrzna) widoczna była znaczna degradacja jakości głosu dla Plusa. Wynika to ze słabej siły sygnału wewnątrz hali. Konstrukcja hali sklepowej działa jak puszka Faradaya, co skutkuje mocnym stłumieniem sygnału pochodzącego z zewnątrz.

Biorąc pod uwagę szybkość pobierania i wysyłania danych za pomocą sieci mobilnej to Orange pozwalał cieszyć się z najwyższych prędkości. Operator zanotował odpowiednio 21 Mb/s (średnia szybkość pobierania danych) oraz 10 Mb/s (średnia szybkość wysyłania danych). Plus po zmianie lokalizacji (z sali konferencyjnej na parter hali sklepowej) dotknął dziesięciokrotny spadek przepływność dla pobierania danych. Wynik tego operatora w tej kategorii zmniejszył się z 20 Mb/s na 2 Mb/s.

W sieci Play przy okazji prowadzonych badań wystąpiły problemy z dostępnością dla zasobów testowych HTTP. Z kolei T-Mobile oferował dobrą i stabilną jakość dla serwisów HTTP zarówno w kontekście pobierania, jak i wysyłania danych.

Ponadto specjaliści Notel Poland zaobserwowali, że w lokalizacji 1 wszyscy operatorzy mieli zbliżoną prędkość dla pobierania stron www. Play mierzy się jednak z problemami z dostępnością stron testowych niezależnie od lokalizacji pomiarów. Wyjątkiem była strona portalu informacyjnego Onet. Warto zauważyć, że w lokalizacji 2 jakość dla serwisów HTTP w sieci Plus uległa znacznej degradacji. To konsekwencja niskiego poziomu sygnału.

Ikea Janki jakość głosu MOS Ikea Janki jakość głosu MOS 2Ikea Janki szybkość wysyłania i pobierania danych internet mobilnyIkea Janki szybkość wysyłania i pobierania danych internet mobilny 2Ikea Janki szybkość pobierania stron wwwIkea Janki szybkość pobierania stron www 2

Wyniki testów w lokalizacji IKEA Targówek

Podobnie, jak w przypadku sklepu zlokalizowanego w Jankach, na Targówku przeprowadzono test dotyczący zestawienia połączeń głosowych, test dotyczący jakości głosu, warunki radiowe, a także średnią szybkość pobierania i wysyłania danych przez Internet mobilny oraz łączenie się z testowymi stronami www.

Jeżeli chodzi o zestawienie połączeń głosowych to Orange, Play i T-Mobile świadczyły bardzo podobną jakość serwisów głosowych. Dla sieci Plus, ze względu na słabą siłę sygnału jakość połączeń głosowych, jest ona oceniana jako najniższa. Ujawnia się ona poprzez problemy z zestawieniem czy utrzymaniem połączenia głosowego.

Zbliżone wnioski dotyczą pomiarów jakości głosu. W tym przypadku również klasyfikacji przewodzą trzej operatorzy: Orange, Play oraz T-Mobile. Dobra jakość głosu wynika z wysokiego poziomu sygnału i brak przełączeń pomiędzy technologiami.

Podczas pomiarów średniej szybkości pobierania i wysyłania danych okazało się, że Orange pozwalał najszybciej ściągać i wysyłać dane – odpowiednio 15 Mb/s oraz 6 Mb/s. Gdy pod uwagę weźmiemy stabilność, to w tej kategorii na uznanie zasługuje T-Mobile. W sieci Play wystąpiły natomiast problemy z dostępnością dla zasobów testowych HTTP. Dodatkowo prędkość ściągania czy wysyłania danych jest dużo niższa niż Orange lub T-Mobile. Problemy zanotował także Plus, którego przepływność przy pobieraniu i wysyłaniu danych jest najniższa. Ma także związek z niskim poziomem sygnały i większym procentem użycia WCDMA.

Ikea Targówek jakość głosu MOS Ikea Targówek szybkość wysyłania i pobierania danych internet mobilny Ikea Targówek szybkość wysyłania i pobierania danych internet mobilny 2 Ikea Targówek szybkość pobierania stron wwwIkea Targówek szybkość pobierania stron www 2

Podsumowanie wyników pomiarów

Przeprowadzone pomiary wskazują, że sieć Orange może pochwalić się w obu miejscach najlepszą jakością usług głosowych i szybkością Internetu spośród wszystkich operatów. Na drugim biegunie znalazł się Plus. To konsekwencja słabego poziomu sygnału spowodowanego brakiem instalacji indoor. Przejawia się to pod postacią problemów z zestawieniem i utrzymaniem połączeń dla usług głosowych. Jakość głosu w przypadku połączeń Plusa jest niższa niż dla pozostałej trójki operatorów. Podobna sytuacja dotyczyła jakość Internetu mobilnego, który również został uznany za najsłabszy.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że IKEA wybudowała sieć indoor DAS i umożliwiła operatorom podpięcie się do niej. Wszyscy, oprócz Plusa, skorzystali z tego. W związku z tym, Plus w sklepach IKEA korzysta jedynie z nadajników zewnętrznych (outdoor). Ma to duże znaczenie dla zasięgu, ponieważ, jak wspominaliśmy w pierwszej części artykułu, konstrukcja hali sklepowej działa niczym puszka Faradaya i mocno tłumi sygnał pochodzący z zewnątrz.

Jaką lekcję z badań mogą wyciągnąć właściciele obiektów handlowych oraz operatorzy?

Eksperci Notel Poland zgodnie twierdzą, że IKEA oraz inne podmioty mające instalacje indoor DAS powinny zwrócić szczególną uwagę m. in. na ciągłe monitorowanie świadczonej jakości usługi w czasie. Chodzi tu przede wszystkim o kluczowe aplikacje biznesowe będące w użyciu przez klienta (tj. komunikatory, poczta, SAP, bilingi, płatności kartą czy aplikacje do przeprowadzania inwentaryzacji). W przypadku nagłego spadku jakości połączenia lub jego całkowitego braku, problem techniczny będzie miał wyraźne konsekwencje finansowe w postaci przestojów w pracy oraz spadku ogólnej satysfakcji klientów.

Ponadto, specjaliści Notel Poland podkreślają, że decyzja o przejściu na telefonię mobilną jako podstawę komunikacji biznesowej jest właściwa. Ze względu na rozwój technologiczny stare systemy typu DECT nie są aktualnie optymalnym rozwiązaniem.

W obliczu rozpowszechnienia się technologii 5G, właściwym podejściem jest przygotowanie się na jeszcze większą integrację rozwiązań mobilnych, a także rozwój aplikacji, które będą automatyzować oraz wspierać procesy biznesowe w przedsiębiorstwach. Autonomiczne samochody, powszechna robotyzacja fabryk, Internet Rzeczy, czy chociażby znane już nam platformy do telekonferencji, aplikacje do płatności oraz rozwiązania do monitorowania floty, już wkrótce będą decydować o powodzeniu projektów i opłacalności produkcji.

Specjaliści adresują też cenne wskazówki do operatorów komórkowych i zwracają szczególną uwagę, że obiekty tego typu (centra handlowo-usługowe, lotniska, stadiony, dworce kolejowe, popularne miejscowości turystyczne, wydarzenia i koncerty itp.) powinny być objęte szczególną uwagą. To właśnie w takich miejscach użytkownicy sieci komórkowych mogą w bardzo prosty i subiektywny sposób porównać ze znajomymi świadczoną jakość usług przez swojego operatora.

Skąd biorą się problemy z zasięgiem w centrach handlowych?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak duży wpływ na problemy z korzystaniem z usług telefonii komórkowej mają materiały użyte przy budowie sklepu.

Często architekci przy projektowaniu centrów handlowych, zwłaszcza tych starszych, nie brali pod uwagę rozwoju sieci mobilnej. W wielu budynkach dominują m.in. dachy zbudowane pokryte metalowymi płytami, które skutecznie odbijają sygnały. Ponadto miejsca te są wyposażone w duże okna pokryte szkłem z ochronnymi metalowymi foliami. Duży wpływ mają także ściany. Ściany działowe z blachami aluminiowymi czy wykonane z grubego, prefabrykowanego betonu tworzą skuteczną izolację.

Także duże zagęszczenie ludzi na stosunkowo małej powierzchni i fakt, że praktycznie każda z osób nieustannie korzysta z sieci powoduje uciążliwe problemy z zasięgiem.

Problem słabego zasięgu wewnątrz budynków wydaje się być dużo szerszy i dotyczyć także centrów biurowych. Potwierdzają to między innymi badania przeprowadzone w 2018 przez firmę Vilicom. Wśród ankietowanych (89%) dominuje pogląd, że wysoka jakość sieci w takich miejscach jest kluczowa dla prowadzenia biznesu.

1 comment
Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 Comment

  • ST
    4 grudnia 2023, 10:20

    Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że sklepy IKEA będą miały wpływ na jakość usług głosowych i szybkość Internetu mobilnego. Ciekawe, czy to jest już standardowa praktyka w branży handlowej?

    REPLY

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos