Koronawirus paraliżuje produkcje smartfonów w Chinach. Możemy spodziewać się opóźnień

Koronawirus paraliżuje produkcje smartfonów w Chinach. Możemy spodziewać się opóźnień

Według raportów z ostatnich badań, poziom sprzedaży smartfonów w Chinach może spaść nawet o 50% w pierwszym kwartale 2020. Wiele sklepów detalicznych zostało zamkniętych na dłuższy okres, a produkcja nie została jeszcze w pełni wznowiona z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

Wybuch wirusa, który zabił do tej pory ponad 900 osób i sparaliżował chiński przemysł produkcyjny, nadszedł w momencie, gdy najwięksi dostawcy smartfonów, tacy jak Huawei, mieli nadzieję, że plany wdrożenia technologii 5G w Chinach pomogą w odbiciu się największego rynku smartfonów na świecie po latach odnotowywanych spadków sprzedaży.

– Planowane przez dostawców premiery produktów zostaną anulowane lub opóźnione, biorąc pod uwagę, że duże wydarzenia publiczne nie są obecnie dozwolone w Chinach – poinformowała firma badawcza Canalys w zeszłym tygodniu. – Dostawcy zajmą trochę czasu, aby zmienić plany działania związane z wprowadzaniem produktów na rynek w Chinach, co może opóźnić pracę nad 5G.

Canalys spodziewa się, że dostawy smartfonów w Chinach zmniejszą się o połowę, podczas gdy IDC, inna firma badawcza śledząca sektor technologii, przewiduje 30% spadek.

Apple potwierdził w zeszłym tygodniu, że przedłuża zamknięcie sklepów detalicznych w Chinach. Nie są jeszcze znane terminy ponownego otwarcia, ponieważ firma Foxconn, która jest odpowiedzialna za montaż iPhone’ów, ma trudności z pełnym wznowieniem produkcji w fabrykach.

Foxconn otrzymał w poniedziałek zgodę rządu na wznowienie produkcji w zakładzie w mieście Zhenghzou, ale jego główny zakład w Shenzhen wciąż pozostaje nieotwarty.

Huawei, największy dostawca smartfonów w Chinach, poinformował, że jego zdolność produkcyjna nie odbiega od normy. Przedsiębiorstwo jednak pozostawiła sprawę bez dalszych wyjaśnień. Prawdopodobnie jednak Huawei (podobnie jak wielu innych lokalnych partnerów) w dużym stopniu opiera się na producentach zewnętrznych.

Analitycy twierdzą, że jeśli fabryki nie będą w stanie wznowić produkcji opartej na pełnej wydajności na czas, może to zdecydowanie opóźnić zdolność marek do wprowadzania na rynek swoich najnowszych produktów.

Oppo w komentarzu udzielonemu Agencji Reuters stwierdziło, że chociaż przebieg epidemii wirusa wpłynie na działalność operacyjną w niektórych lokalnych fabrykach, to „wydajność produkcyjna może być skutecznie zagwarantowana” dzięki zakładom znajdującym się za granicą.

Inny technologiczny gigant z Chin, Xiaomi, nie odpowiedziało na prośby o komentarz na temat zagrożeń i stanu obecnej produkcji.

Opóźnienia w ponownym otwarciu fabryk i czas powrotu siły roboczej wpłyną nie tylko na wysyłki do sklepów, ale także na czas wprowadzenia produktów na rynek w średnim i długim okresie – powiedział Will Wong, analityk IDC.

Na całym świecie produkcja smartfonów spadnie w marcu o 12%, do pięcioletniego minimum 275 milionów sztuk, poinformowała w poniedziałek firma badawcza TrendForce. Zrewidował produkcję iPhone’a o 10% do 41 milionów sztuk, a prognoza produkcji Huawei została zmniejszona o 15% do 42,5 miliona telefonów.

Raport powiedział, że Samsung Electronics Co, największy na świecie producent smartfonów, jest najmniej dotknięty epidemią wirusów, ponieważ jego główna baza produkcyjna znajduje się w Wietnamie, co obniżyło prognozy produkcji o zaledwie 3% do 71,5 miliona sztuk.

źródło: Reuters

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos