Search

Latasz dronem? Pamiętaj o zmianie przepisów!

Latasz dronem? Pamiętaj o zmianie przepisów!

Od 31 grudnia 2020 roku posiadacze dronów mają nowe obowiązki w świetle polskiego prawa. Zmiany są znaczące – w przepisach pojawiły się inne kategorie lotów oraz klasy urządzeń, właściciele urządzeń muszą je też zarejestrować.

Przed nowelizacją przepisów loty niekomercyjne nie były tak mocno sformalizowane. O ile przestrzegaliśmy tego, by sprzęt nie przekroczył pewnej ustalonej wagi, a także nie lataliśmy w pewnych strefach z narzuconymi ograniczeniami – wszystko było w porządku.

Na mocy rozporządzenia Komisji Europejskiej przewidziano teraz trzy kategorie lotów:

  • Otwartą
  • Szczególną
  • Certyfikowaną

Większość użytkowników operować będzie w kategorii otwartej. Obejmuje ona drony o wadze poniżej 25 kg przy zachowanie pewnych zasad w trakcie wykonywaniu lotu. Musi się on odbywać w maksymalnej wysokości 120 m do najbliższego punktu na ziemi, w zasięgu wzroku pilota oraz bezpiecznej odległości od ludzi. To nie koniec nowości. Kategoria otwarta zawiera w sobie trzy podkategorie:

  • A1 (zezwolenie na loty nad ludźmi)
  • A2 (blisko ludzi)
  • A3 (z dala od ludzi)

Każda z wymienionych kategorii będzie wymagała odbycia szkolenia oraz zaliczenia egzaminów online.

Pozostałe kategorie – tj. Szczególna oraz certyfikowana – wymaga zezwolenia od właściwego organu i/lub posiadania certyfikacji bezzałogowego systemu powietrznego.

Wraz ze zmianami pojawiły się także nowe kategorie dronów. Są one oznaczone akronimami od C0 do C4. C0 to sprzęt ważący poniżej 250 g, rozwijające maksymalną prędkość w wysokości 19 m/s. Ich pułap maksymalny to natomiast 120 m od miejsca rozpoczęcia lotu. Należy pamiętać, że większość dronów będzie musiała zostać zarejestrowana na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Więcej informacji o zmianach znajduje się na stronie ULC.

Źródło: tabletowo.pl

1 comment
Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 Comment

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos