Nie będzie „polskiego 5G”! Co to oznacza dla przyszłości technologii w Polsce?

Nie będzie „polskiego 5G”! Co to oznacza dla przyszłości technologii w Polsce?

Memorandum dotyczące budowy narodowej sieci 5G w paśmie 700 MHz zostało podpisane pod koniec października 2019 roku. W grudniu 2022 roku ogłoszono kolejną aukcję, mającą na celu rozdysponowanie pasma 3,6 GHz pomiędzy operatorami. Ta jednak może okazać się nieaktualna, ponieważ Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało rewizję Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego może zostać zmienionych aż 13 reform i 39 inwestycji. Co to oznacza dla przyszłości technologii 5G w Polsce?

Krajowy Plan Odbudowy a technologia 5G

Krajowy Plan Odbudowy zakładał zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam, co miało zagwarantować uruchomienie 4200 stacji bazowych, dostarczających na obszarach wiejskich usługi 5G. Rzeczpospolita donosi jednak, że w ramach proponowanej rewizji Krajowego Planu Odbudowy całkowicie zrezygnowano z inwestycji w sieci 5G – jej budową mają zająć się wyłącznie firmy komercyjne.

Operatorzy sieci 5G w Polsce

Aktualnie w Polsce funkcjonują operatorzy infrastrukturalni, którzy uruchomili sieć piątej generacji na częstotliwościach wykorzystywanych wcześniej na potrzeby technologii 4G LTE, już w 2020 roku. 5G Orange dociera do ~11,5 mln mieszkańców Polski, 5G Play do blisko 52% populacji kraju nad Wisłą, a 5G Plusa do ponad 20 mln. T-Mobile nie udzieliło nam informacji na ten temat.

Do 12 maja 2023 roku trwa druga tura konsultacji w ramach drugiej aukcji częstotliwości z zakresu 3480-3800 MHz, przeznaczonych do uruchomienia sieci piątej generacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej spodziewa się, że operatorzy będą mogli zacząć wykorzystywać pozyskane pasma w czwartym kwartale 2023 roku, zatem właśnie wtedy można oczekiwać jej udostępnienia klientom.

Przyszłe konsultacje dotyczące częstotliwości 700 MHz i 800 MHz

W wakacje mają się rozpocząć konsultacje dokumentacji procedury selekcyjnej na częstotliwość 700 MHz, oraz jednocześnie przy okazji też 800 MHz. Te konsultacje będą miały kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju technologii 5G w Polsce. Sukces tych konsultacji może wpłynąć na przyspieszenie procesu wdrożenia 5G na większą skalę, co z kolei przyczyni się do lepszej jakości połączeń internetowych oraz zwiększenia dostępności usług opartych na tej technologii.

Wpływ na rynek telekomunikacyjny

Zrezygnowanie z inwestycji w sieci 5G przez rząd może wywołać pewne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Operatorzy, którzy wcześniej mogli liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa, teraz muszą samodzielnie ponosić koszty związane z rozbudową infrastruktury. Może to skutkować zwiększeniem konkurencji, ale również wprowadzaniem nowych strategii biznesowych, takich jak partnerstwa czy konsolidacja rynku.

Jak to wpłynie na klientów?

Dla klientów, wprowadzenie 5G przez firmy komercyjne może oznaczać szybsze i stabilniejsze połączenia internetowe, ale również wyższe ceny usług, ponieważ operatorzy będą musieli pokryć koszty inwestycji we własną infrastrukturę. Warto jednak pamiętać, że rozwój technologii 5G to nie tylko korzyści związane z prędkością internetu, ale również otwarcie drzwi do rozwoju innych gałęzi przemysłu takich jak telemedycyna, edukacja czy transport.

Podsumowanie

Decyzja o rezygnacji z inwestycji w sieci 5G przez rząd może mieć różnorodne konsekwencje dla przyszłości technologii 5G w Polsce. Chociaż może to wpłynąć na zmiany na rynku telekomunikacyjnym oraz wprowadzenie nowych strategii biznesowych przez operatorów, to dalszy rozwój technologii 5G jest nadal możliwy. Dla klientów oznacza to przede wszystkim szybsze i stabilniejsze połączenia internetowe, ale również potencjalnie wyższe ceny usług.

Źródło: tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos