Nowy raport Zenitha: Ugruntowana pozycja telewizji i rosnąca konsumpcja mobilnego Internetu

Nowy raport Zenitha: Ugruntowana pozycja telewizji i rosnąca konsumpcja mobilnego Internetu

Jak wynika z najnowszej, piątej już edycji raportu Media Consumption Forecasts opublikowanego przez agencję mediową Zenith, w 2019 roku przeciętna globalna konsumpcja mobilnego Internetu będzie wynosiła 800 godzin, co przekłada się na 33 dni w skali roku. W ciągu najbliższych dwóch lat liczba ta ma wzrosnąć aż do 930 godzin, czyli 39 dni. Dane wykorzystane do stworzenia tegorocznego raportu pochodzą z 57 rynków z całego świata.

Odkąd w 2015 roku została opublikowana pierwsza edycja raportu, wzorce użytkowania mediów uległy poważnym zmianom. Poszerzyła się rynkowa oferta przystępnych cenowo smartfonów, telefony są wyposażone w lepsze ekrany i pojawiło się mnóstwo innowacyjnych aplikacji. Operatorzy komórkowi prześcigają się natomiast w ofertach coraz to szybszego Internetu mobilnego. Wszystkie te aspekty przełożyły się na średni wzrost czasu korzystania z mobilnego internetu aż o 13% – z 80 do 130 minut każdego dnia.

Pomimo tego, że w rozwiniętych krajach większość zainteresowanych osób posiada już urządzenia mobilne, a w pozostałych krajach stają się one coraz bardziej powszechne, tempo wzrostu ich popularności maleje.

Eksperci Zenitha przewidują, że do 2021 roku, średni czas użytkowania internetu mobilnego wydłuży się o 8% w skali roku, stanowiąc 31% światowej konsumpcji mediów (obecnie stanowi 27%).

Ugruntowana globalna pozycja telewizji

Telewizja podtrzymuje dominującą pozycję w rankingu najpopularniejszych mediów – Zenith prognozuje, że w 2019 roku widzowie spędzą przed telewizorem średnio 167 minut dziennie. W ciągu najbliższych dwóch lat przewidywany jest nieznaczny spadek tej liczby do 165 minut dziennie, co nie wpłynie jednak znacząco na udział telewizji w światowej konsumpcji mediów. W 2021 r. zmniejszy się on jedynie o 2 punkty procentowe w stosunku do tegorocznego wyniku 35%.

Wyraźny wzrost popularności mobilnego internetu nastąpił kosztem niektórych konkurencyjnych mediów. Pomiędzy 2014 a 2019 rokiem odnotowano spadek ilości czasu spędzanego na czytaniu dzienników o jedną trzecią (z 17 do 11 minut dziennie), magazynów o połowę (z 8 do 4 minut dziennie), oraz oglądaniu telewizji o 2% (ze 171 do 167 minut dziennie). Coraz rzadziej korzystamy również z internetu na urządzeniach desktopowych – nastąpił spadek z 47 do 40 minut dziennie. Co ciekawe, nieustannie rośnie popularność radia, którego słuchamy średnio przez 55 minut dziennie (wobec 53 minut w 2014 r.), oraz kina, do czego przyczynił się gwałtowny wzrost frekwencji w Państwie Środka – z 1,8 do 3 minut dziennie.

Dane dotyczące czytania dzienników i magazynów obejmują jedynie ich drukowane wersje, natomiast do danych odnośnie radia i telewizji wliczana jest jedynie konsumpcja tych mediów przy użyciu telewizorów i odbiorników radiowych. W przypadku treści prasowych, telewizyjnych i radiowych zamieszczonych na stronach internetowych wydawców bądź nadawców telewizyjnych i radiowych, czas poświęcony na ich konsumpcję jest wliczany do konsumpcji internetu.

Czas konsumpcji mediów wzrasta do 8 godzin dziennie

Popularyzacja mobilnego internetu przyczyniła się do wzrostu łącznego czasu poświęcanego przez konsumentów na całym świecie na korzystanie z mediów – z 420 do 479 minut pomiędzy 2013 a 2019 rokiem. Eksperci Zenith przewidują, że za 2 lata liczba ta wzrośnie do 495 minut dziennie.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos