Search

Operatorzy komórkowi w Polsce zapowiedzieli koniec 3G. T-Mobile rezygnuje już w 2021

Operatorzy komórkowi w Polsce zapowiedzieli koniec 3G. T-Mobile rezygnuje już w 2021

Wraz z rozpowszechnianiem się 5G w Polsce operatorzy komórkowi zamierzają powoli wycofywać się ze standardu trzeciej generacji sieci komórkowej. T-Mobile zapowiedział rozpoczęcie procesu wygaszania technologii 3G w 2021. Projekt ma zakończyć się w 2023. Operatorom komórkowym chodzi głównie o zwolnienie częstotliwości, które zostaną przeznaczone do obsługi usług opartych na technologii LTE i 5G.

Polskie telekomy obecnie inwestują duże środki finansowe w rozwój infrastruktury pod kątem wdrożenia sieci 5G. W ciągu najbliższych miesięcy 5G ma powoli zastępować wysłużony standard 3G, który został uruchomiony komercyjnie około 20 lat temu.

Sprawdź stan wdrożenia 5G w Polsce wg najnowszego raportu Notel Poland

Obecnie znane są deklaracje sieci Plus, co do wycofania ze swojego portfolio technologii 3G. Także Play przewiduje takie działania w ciągu najbliższych 7 lat. Najwięcej szczegółów, co do całej logistyki zdradził T-Mobile, który rozpocznie żmudny projekt już w przyszłym roku.

Moment całkowitej rezygnacji z 3G ma zależeć od tempa adaptacji nowych technologii przez użytkowników sieci. Jak pokazują dane operatora, 2G i 3G obecnie odpowiadają głównie za obsługę rozmów głosowych i stanowią około 5 procent całej transmisji danych w T-Mobile. 

Co ciekawe, operator podał informację, że zamierza utrzymać technologię 2G, która będzie służyła do wsparcia technologii M2M (internet rzeczy). 

Wyłączenie sieci 3G ma uwolnić zasoby w postaci częstotliwości i zmianę ich przeznaczenia pod kątem usług LTE i 5G. Będzie to skutkować większą pojemnością sieci oraz wyższymi średnimi prędkościami przesyłania danych.

Jedną z kluczowych zmiennych tego ambitnego projektu jest dostępność na rynku urządzeń zdolnych do korzystania z technologii 5G. Upowszechnienie kart SIM oraz urządzeń mobilnych jest jednym z elementów przyjętego planu rozwoju infrastruktury sieci.
Źródło: wirtualnemedia.pl 

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos