Pionierski krok Plusa: Szybsze transmisje danych dzięki agregacji pasm 5G

Pionierski krok Plusa: Szybsze transmisje danych dzięki agregacji pasm 5G

Plus, jako lider technologii 5G, z sukcesem przeprowadził testy nowatorskiego rozwiązania, które ma na celu zwiększenie prędkości transmisji danych w sieci 5G przy wykorzystaniu aktualnie posiadanych zasobów radiowych. Zwiększenie prędkości transmisji danych będzie możliwe dzięki włączeniu technologii 5G na dodatkowym paśmie 2100 MHz oraz zastosowaniu nowoczesnej technologii agregacji pasm 5G.

Nowe pasmo dla 5G

Jako lider technologii 5G, Plus nieustannie pracuje nad rozwojem najszybszej sieci internetu mobilnego w Polsce. W wyniku udanych testów, klienci Plusa wkrótce będą mogli cieszyć się jeszcze lepszymi parametrami transmisji danych. Dotychczas sieć 5G Plusa działała na dedykowanym paśmie 2600 MHz. W najbliższym czasie, w wielu miejscach w całym kraju, transmisja danych w technologii 5G zostanie uruchomiona na kolejnym paśmie – 2100 MHz.

Przeczytaj także: Internet mobilny w Polsce 5G/LTE/3G (kwiecień 2023)

Agregacja pasm w technologii 5G

Dwupasmowe rozwiązanie, będące efektem pionierskiego zastosowania agregacji dwóch nośnych, czyli łączenia pasm w technologii 5G, pozwoli na równoczesne wykorzystanie obu pasm: 2600 MHz i 2100 MHz do transmisji danych pomiędzy nadajnikiem a urządzeniem użytkownika 5G Plusa.

Jacek Felczykowski, Wiceprezes Zarządu operatora sieci Plus, podkreślił, że „Udostępnienie agregacji dwóch nośnych 5G to kolejne innowacyjne wdrożenie technologiczne, które będzie realizowane w sieci Plus. Testowane przez nas rozwiązanie jest nie tylko unikalne w skali naszego kraju, ale również, po raz kolejny stawia nas w gronie pionierów technologicznych na świecie.”

Wzrost maksymalnej prędkości do 1 Gb/s

Zastosowane rozwiązanie umożliwia agregację trzech pasm – dwóch w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkowo warstwy 4G (1800 MHz). Dzięki temu maksymalna prędkość technologiczna sieci, dostępna dla klientów Plusa z wykorzystaniem zasobów 5G i 4G, zwiększy się z 600 Mb/s do 1 Gb/s.

– Nasza sieć 5G już teraz zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o szybkość pobierania danych. Potwierdzają to wszystkie niezależne rankingi prędkości. Już w najbszym czasie nasi klienci zyskają dostęp do jeszcze szybszego internetu 5G od Plusa – powiedziała Justyna Kulka, Wiceprezes Zarządu operatora sieci Plus.

Sieć 5G Plusa: Szybsze transmisje danych

Porównując sieć 5G Plusa do autostrady, wprowadzone zmiany można traktować jako dodanie kolejnych pasów ruchu, które jeszcze bardziej zwiększą prędkość transmisji danych. Agregacja 5G w Plusie zapewnia nową, dodatkową pojemność sieci 5G, co odróżnia jej od technologii dynamicznego dzielenia pasma (DSS) na częstotliwości 2100 MHz, stosowanej przez pozostałych operatorów.

W przypadku technologii DSS, nadajnik musi podzielić jedno, węższe pasmo pomiędzy użytkowników korzystających z 5G i 4G. Aby dać miejsce użytkownikom 5G, musi zabrać je tym, którzy korzystają z 4G. Agregacja 5G w Plusie, poprzez wykorzystanie dwóch pasm, umożliwia zwiększenie przepustowości sieci bez konieczności poświęcania jednej grupy użytkowników na rzecz drugiej.

Podsumowując, Plus kontynuuje swoją rolę pioniera w zakresie technologii 5G, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, które zwiększają prędkość i efektywność transmisji danych. Poprzez wdrożenie agregacji pasm 5G, Plus nie tylko zwiększa przepustowość swojej sieci, ale także zwiększa możliwości dla swoich użytkowników, umożliwiając im korzystanie z jeszcze szybszego internetu mobilnego.

Źródło: inf. prasowa Plus

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos