Ponad 80% osób w krajach najsłabiej rozwiniętych nadal nie ma dostępu do Internetu

Ponad 80% osób w krajach najsłabiej rozwiniętych nadal nie ma dostępu do Internetu

Najnowsza publikacja Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) nie pozostawia żadnych wątpliwości – powszechny dostęp do usług telekomunikacyjnych nadal pozostaje odległym marzeniem.

Wynika z niej bowiem, że aż 3,7 miliarda osób pozostaje bez dostępu do Internetu, a tym samym jest wyłączonych z bezpośrednich korzyści płynących z rozwoju gospodarki cyfrowej. Stanowi to aż 49% światowej populacji. Grupy ludności bez łączności z Internetem koncentrują się głównie w krajach najsłabiej rozwiniętych, gdzie w zeszłym roku jedynie 19% osób miało dostęp do sieci. Dla porównania, w krajach wysoko rozwiniętych ta liczba wynosi prawie 87%.

Publikacja zatytułowana “The Last-Mile Internet Connectivity Solutions Guide: Sustainable connectivity options for unconnected sites” ma na celu rozwiązanie problemu ograniczeń w dostępie do Internetu. Wynikają one z kilku czynników, począwszy od braku odpowiedniej infrastruktury i przystępnych cenowo usług internetowych, a skończywszy na lukach w umiejętnościach, ograniczonej dostępności urządzeń osobistych i postrzeganym braku ich przydatności.

Raport zawiera liczne narzędzia i rozwiązania, które mogą pomóc politykom w wyborze i dostosowaniu odpowiednich środków w celu rozszerzenia dostępu do Internetu w ich miejscowościach. Zostanie on również wykorzystany w szeregu programów ITU przy projektowaniu i wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań w zakresie łączności. Jednym z takich programów jest wspólna inicjatywa ITU oraz UNICEF-u o nazwie Giga na rzecz podłączenia każdej szkoły do Internetu do 2030 roku.

Źródło: Telecompaper

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos