Rośnie popularność Yandex.Cloud

Rośnie popularność Yandex.Cloud

Yandex, popularna w krajach tzw. RU-netu rosyjska wyszukiwarka internetowa, wydzieliła ze swoich usług platformę chmurową Yandex.Cloud. Stała się ona niezależnym podmiotem biznesowym. Decyzja została podjęta w oparciu o dobre wyniki platformy w latach 2018-2020. Przychody Yandex.Cloud potroiły się od początku roku.

Liczbę klientów Yandex.Cloud szacuje się obecnie na ponad 7000. Bazę użytkowników obejmują zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże firmy prywatne i przedsiębiorstwa państwowe działające w różnych segmentach gospodarki. Raporty finansowe pokazują, że duże firmy generują ponad 42 procent przychodów platformy. Udział przychodów z usługi działającej w modelu Platform as a Service (PaaS) wyniósł 35 procent.

Według Tigrana Khudaveryana, dyrektora generalnego Grupy Yandex, baza użytkowników Yandex.Cloud wzrosła o 70 procent od początku bieżącego roku. 

Czym jest Yandex.Cloud?

Yandex.Cloud to platforma umożliwiająca firmom dostosowanie usług chmurowych do określonych zadań i opracowywanie własnych produktów opartych na systemach wykorzystujących uczenie maszynowe, systemy rozpoznawania obrazów i głosu Yandex.

Yandex.Cloud został uruchomiony w 2018 roku w oparciu o platformę opracowaną przez firmę. Platforma łączy usługi techniczne dla firm i programistów, w tym usługi infrastrukturalne, platformy danych i programistyczne, ekosystem technologii bezserwerowych, uczenie maszynowe i usługi sztucznej inteligencji oraz rynek usług partnerskich. Wśród klientów firmy znajdują się m.in. Poczta Rosyjska, rosyjski bank Alfa-Bank, mobilna sieć detaliczna M.Video.

Infrastruktura Yandex.Cloud jest hostowana w trzech centrach danych Yandex w Rosji. Wcześniej we wrześniu tego roku firma wprowadziła nową usługę rozwoju chmur hybrydowych, systemu programowo-sprzętowego opartego na technologiach i sprzęcie Yandex.Cloud. System można zainstalować w centrum danych klienta i zintegrować z lokalnymi systemami korporacyjnymi.

Źródło: telecompaper.com

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos