Stan wdrożenia 5G GOP #2- raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022)

Stan wdrożenia 5G GOP #2- raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022)

Na trasie wielkiego badania stanu wdrożenia 5G w Polsce, specjaliści firmy Notel Poland postanowili bliżej przyjrzeć się konurbacji górnośląskiej.

Procedura pomiaru nie zmieniła się – pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.

Przeczytaj także: Raport z pomiarów stacjonarnych 5G we Wrocławiu i GOP #1

Podobnie jak w przypadku Warszawy, postanowiliśmy wyróżnić obszar Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) oddzielnym raportem. Poprzednio ukazaliśmy pierwszą część wyników badania stanu wdrożenia 5G, gdzie zajrzeliśmy do takich miejsc jak: 3 Stawy, Agora Bytom, Biblioteka Śląska, Dworzec Katowice, Dworzec Sosnowiec, Dworzec Zabrze, IKEA Katowice, Marcedo Center, Opera Śląska, Pałac Kultury Zagłębia, Ruda Śląska Plaza, Spodek w Katowicach, Stadion Śląski oraz Śląski Uniwersytet Medyczny.

Przeczytaj także: Jak wygląda stan wdrożenia 5G w Warszawie? – raport StationaryTest RFBENCHMARK

Uzupełniamy lokalizacje GOP o: Arenę i M1 w Zabrzu, Centrum Handlowe Plejada w Sosnowcu, Dworzec i Centrum Handlowe Arena w Gliwicach oraz okolice Politechniki Śląskiej.

Pełna mapa z punktami pomiarowymi w GOP

Testy pobierania i wysyłania – wyniki 5G only

Pierwszą kategorią wyników, której się przyjrzeliśmy, są wyniki pobierania i wysyłania danych wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G (NSA).

Poniżej przedstawiono wyniki z uwzględnieniem tylko technologii 5G (NSA). Zaznaczyć trzeba, iż niestety u niektórych operatorów wyniki zostały uzyskane przy częściowej dostępności technologii 5G. Wyniki operatorów, gdzie odsetek pomiarów w 5G był mniejszy niż 90% wszystkich testów został oznaczony *.

Pełne zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w GOP

Pod kątem szybkości pobierania danych na czele znajduje się Plus, który (zarówno w pierwszej części raportu jak i uzupełnionej) zapewnił najlepsze wyniki.

Drugą pozycję utrzymał T-Mobile dzięki wynikowi 128,0 Mb/s. Z kolei na trzecim miejscu zaszła zmiana. Orange osiągając 85,8 Mb/s wypadło najsłabiej w pełnym zestawieniu. Miejsce trzecie przejął Play, który osiągnął wynik 103,8 Mb/s.

Zauważalny jest wysoki udział technologii 5G. Plus uzyskał wzorową dostępność w testowanych lokalizacjach. Kolejny był T-Mobile z wynikiem 89,9% i Orange z 88,3% testów. Najsłabiej pod względem dostępności wypada Play – z 5G przeprowadzono pomiary jedynie w 32,5% przypadków.

Pełne zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w GOP

W tabeli wyników średnich wartości prędkości wysyłania w technologii 5G także doszło do pewnych zmian w kolejności. Pierwsze miejsce zajął T-Mobile z wynikiem 69,1 Mb/s, następnie Orange z 60,1 MB/s. Zielony operator po uwzględnieniu dodatkowych lokalizacji zanotował osiągi na poziomie 46,3 Mb/s. Play znalazło się poza podium z rezultatem 23,9 Mb/s.

Testy pobierania plików

Zgodnie z konfiguracją pomiarową, telefony wykonywały testy w trybie FreeMode, wykorzystując najwyższą dostępną w danym miejscu technologię jaką oferowała sieć. To właśnie ten wskaźnik pozwala sprawdzić subiektywne odczucie użytkownika końcowego w określonej lokalizacji.

Dodatkową informacją jest też rozkład procentowy poszczególnych technologii w wykonanych pomiarach. W ten sposób zobrazować można aktualny stan implementacji 5G w danych miastach.

Pełne zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w GOP

W trybie FreeMode Plus, podobnie jak w poprzedniej kategorii, także znalazł się na czele klasyfikacji pobierania danych. Wysoki udział technologii 5G w testach, po uwzględnieniu wyników w innych technologiach, zmienił tylko wysokości słupków, pozostawiając kolejność zestawienia bez zmian. Wzrosty odnotowało Orange (do 93,3 Mb/s) i Play (do 106,6 Mb/s). Plus pozostaje dalej liderem klasyfikacji z wynikiem 219,9 Mb/s. Uwzględniając resztę testów, T-Mobile zwiększył średnią do 129,0 Mb/s, zachowując drugą pozycję.

Warto przyjrzeć się także zestawieniu wyników pobierania i wysyłania danych w wybranych lokalizacjach na terenie GOP.

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w GOP (część pierwsza)
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w GOP (część druga)

Pierwszy wykres przedstawia wyniki z pierwszej części, natomiast drugi przedstawia uzupełnione lokalizacje.

Zauważalny jest wynik Play, który w drugiej części pomiarów osiągnął swój najlepszy wynik – 270 Mb/s. Reszta operatorów najlepsze wyniki osiągnęła w pierwszej części lokalizacji. Plus zanotował najwyższą średnią prędkość w okolicach IKEA Katowice (359,5 Mb/s). Najlepszym miejscem dla Orange był Stadion Śląski (261,9 Mb/s), gdzie operator uzyskał wynik 174,9 Mb/s. Z T-Mobile najlepiej korzystać w okolicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co warte uwagi, okolice Politechniki Śląskiej to miejsce, gdzie wszyscy operatorzy zanotowali minimalny 90% udział technologii 5G.

Testy wysyłania plików

Pełne zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w GOP

Pod względem średniej prędkości wysyłania danych w trybie FreeMode po uwzględnieniu wszystkich technologii i kolejnych miast aglomeracji GOP nie zmieniła się kolejność klasyfikacji.

Na terenie Górnego Śląska najlepszym operatorem okazał się T-Mobile (65,9 Mb/s). Tuż za nim uplasowało się Orange (57,5 Mb/s), a na najniższym stopniu podium tej klasyfikacji – Plus (46,3 Mb/s). Tabelę zamknął Play notując 31,8 Mb/s.

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie GOP (część pierwsza)
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie GOP (część druga)

Najlepszy wynik w drugiej części pomiarów zanotował T-Mobile, osiągając maksymalną wartość wysyłania danych w wysokości 90,3 Mb/s pracując w trybie FreeMode. Wartość ta została osiągnięta przy 100% udziale 5G.

Orange swój najlepszy pomiar zanotowało w Rudzie Śląskiej Plaza (77,4 Mb/s). Plus z najlepszej strony pokazał się w sąsiedztwie Pałacu Kultury Zagłębia (75 Mb/s), a Play w okolicach 3 Stawów (51,4 Mb/s).

Testy streamingu

Który operator najlepiej radzi sobie z buforowaniem filmów w całym GOP? Patrząc na średni czas buforowania filmu można stwierdzić, że w tej kategorii niezmiennie przoduje Plus (2,041 s). Następny jest T-Mobile z wynikiem 2,083 s, potem Play (2,147 s). Stawkę zamyka Orange z wynikiem 2,260 s czasu potrzebnego na załadowanie filmu w jakości 4K.

Pełne zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K we Wrocławiu

Który operator nie uprzykrzył oglądania filmów swoim użytkownikom? Pod względem najmniejszej liczby zatrzymań filmu w trakcie odtwarzania w GOP bezbłędny okazał się tylko Plus. Największe problemy z bezprzerwowym odtwarzaniem filmu miały Orange i Play, którzy zanotowali udział odtworzeń bez przeszkód odpowiednio w 88,52% oraz 84,81% przypadków.

Pełne zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w GOP

Podsumowanie wykonanych pomiarów 5G w GOP

Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają zauważyć, że największa konurbacja w Polsce jest generalnie już przygotowana na świadczenie usług w zakresie transmisji danych z użyciem technologii 5G (NSA). Z wyjątkiem Play, wszyscy operatorzy oferowali dostęp do najnowszej technologii w ponad 80% testów.

Zauważalne są różnice w zakresie oferowanej dostępności i prędkości pomiędzy badanymi miastami jak i lokalizacjami wewnątrz nich. Może to powodować różnice w odczuwaniu oferowanej jakości przez użytkowników.

Liderem 5G w GOP jest Plus. Pamiętajmy jednak, że Polkomtel aktualnie jako jedyny operator wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40 MHz na potrzeby technologii 5G. Natomiast pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing).

Kolejny artykuł już niedługo. Podzielimy się w nim wynikami, jak prezentowała się technologia 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie.

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos