TikTok wprowadza zmiany w trosce o małoletnich użytkowników

TikTok wprowadza zmiany w trosce o małoletnich użytkowników

W dzisiejszej epoce cyfrowej istotnym problemem wynikającym z powszechności platform społecznościowych i ich zdolności do przykuwania uwagi użytkowników jest znalezienie równowagi między rzeczywistością a światem wirtualnym. Media społecznościowe ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo małoletnich użytkowników konsumujących treści na ich platformach bez opamiętania.

TikTok, wiodąca platforma mediów społecznościowych, systematycznie aktualizuje swoje narzędzia pod kątem bezpieczeństwa, dostosowując wytyczne dla społeczności i funkcje, aby stworzyć inspirującą i rozrywkową przestrzeń dla twórców i fanów. Jednocześnie eliminuje wszelkie negatywne zdarzenia. Oprócz przejrzystych zasad moderacji treści, platforma skupia się również na edukacji użytkowników i zapoznaniu ich z narzędziami wspierającymi cyfrowe samopoczucie, takimi jak kontrola czasu ekranowego i kuratorowanie treści dostosowanych do wieku.

Jakub Olek, szef partnerstwa publicznego TikTok na Europę Środkowo-Wschodnią, wyjaśnia, że TikTok wprowadza pakiet rozwiązań, które pomogą kontrolować ilość czasu spędzanego przez nieletnich na platformie. Jedna z takich funkcji będzie nakładać 60-minutowy dzienny limit czasu ekranowego dla użytkowników poniżej 18 roku życia. Po osiągnięciu limitu użytkownik musi wprowadzić hasło, zanim będzie mógł dalej korzystać z aplikacji. Funkcja ta będzie dostępna w najbliższych tygodniach.

Piotr Żaczko, kierownik ds. komunikacji TikTok na Europę Środkową, podkreśla, że firma rozumie, iż nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia w trakcie samodzielnego odkrywania świata online. Aby określić, jak długo młodsi użytkownicy mogą korzystać z TikTok codziennie, platforma oparła się na aktualnych badaniach akademickich i współpracowała z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children’s Hospital.

Aby pomóc rodzicom i opiekunom w monitorowaniu treści oglądanych przez ich dzieci, TikTok wprowadza nowe narzędzia w ramach funkcji Family Pairing:

  • Opiekunowie będą mogli dostosować dzienny limit czasu ekranowego dla swoich dzieci, w tym modyfikować ograniczenia w zależności od dnia tygodnia.
  • Rodzice będą mieli dostęp do zakładki wyświetlającej podsumowanie czasu spędzonego w aplikacji, liczbę uruchomień oraz przegląd czasu spędzonego na platformie w ciągu dnia i nocy.
  • TikTok umożliwia również ustawienie harmonogramu wyciszania powiadomień dla kont osób niepełnoletnich. Domyślnie powiadomienia push dla 13-15-latków są wyłączane o godzinie 21:00, natomiast dla 16- i 17-latków powiadomienia są wyłączane po godzinie 22:00.

Aby zwalczyć późnonocne korzystanie z platformy, TikTok wprowadził przypomnienie o śnie. Po osiągnięciu określonej godziny, wyskakujący komunikat zachęca użytkowników do wylogowania się z aplikacji. Platforma testuje również funkcję, która pozwala opiekunom nadzorować oglądane treści. Wkrótce TikTok wprowadzi rozwiązanie umożliwiające rodzicom filtrowanie filmów za pomocą hashtagów lub słów kluczowych.

Zachowanie cyfrowej równowagi nie jest wyłącznie problemem nastolatków. Opcje ustalania osobistych limitów czasu ekranowego i wyciszania powiadomień są dostępne dla wszystkich użytkowników. W końcu każdy powinien pamiętać o mądrym zarządzaniu swoim czasem.

źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos