Wielkie pieniądze czekają na polskich operatorów telekomunikacyjnych

Wielkie pieniądze czekają na polskich operatorów telekomunikacyjnych

Po latach ogromnych inwestycji, czas zbierać oczekiwane plony. Specjaliści szacują, że polscy operatorzy komórkowi mogą otrzymać nawet 12 miliardów złotych za sprzedaż udziałów w dotychczas zbudowanej infrastrukturze sieci masztów i światłowodów.

Do tej pory operatorzy telekomunikacyjni zainwestowali sporo kapitału w rezerwację częstotliwości, a także przejęcia innych firm powiązanych z rynkiem usług komórkowych w Polsce. Część dostępnych środków finansowych jest wciż zarezerwowana na zbliżające się aukcje pasm częstotliwości odpowiednich do rozwoju technologii 5G. Oprócz tego telekomy wybierają się na zakupy. Cyfrowy Polsat jako pierwszy oficjalnie podzielił się swoimi planami dotyczącymi fuzji i przejęć. 515 milionów złotych ma kosztować kupno akcji Netii, a kolejne 500 milionów złotych – popularny serwis eobuwie.pl. W kuluarach głośno komentuje się także przejęcie telewizji kablowej UPC Polska przez spółkę P4 (właściciela sieci Play).

Ciekawym kierunkiem są także inwestycje związane ściśle z obszarem badań i rozwoju. Łakomym kąskiem ma być sektor energii odnawialnej. Firmy związane z Cyfrowym Polsatem mają być według doniesień medialnych zainteresowane wykorzystaniem energii wodorowej w domach jednorodzinnych.

To nie koniec predykcji. Według ekspertów na celowników operatorów komórkowych mają znaleźć się przedsięwzięcia z zakresu wykorzystania dronów i bezzałogowych statków powietrznych, wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także adaptacja wirtualnej rzeczywistości.

Mniej widoczne dla zwykłego obserwatora rynku telekomunikacyjnego w Polsce są trendy dotyczące nowego podziału rynkowego. Analitycy z firmy Audytel przewidują oddzielenie tzw. warstwy usług od warstwy infrastrukturalnej. Bezpośrednim efektem tego może być pojawienie się dwóch rodzajów operatorów – usługowych oraz infrastrukturalnych. Ci pierwsi mają skupić się na rozbudowywaniu bazy użytkowników i budowaniu widocznych, łatwo rozpoznawalnych marek. Operatorzy infrastrukturalni mają przenieść ciężar działalności na rozbudowę infrastruktury i zarządzanie nią w różnych warunkach. 

Jedną z dróg rozwoju rynku i zmiany jego dynamiki ma być także upodobnienie profilu działań do sposobu funkcjonowania operatorów wirtualnych. Dobrym przykładem może być Orange Flex. Taki trend może być dużym zagrożeniem dla funkcjonowania aktualnych wirtualnych operatorów. Na taki rozwój wypadków uczula Grażyna Piotrowska-Oliwa, była szefowa Virgin Mobile.

Bez wątpienia jednak tematem najbardziej elektryzującym rynek operatorów komórkowych i usług telekomunikacyjnych jest wdrożenie technologii 5G. Grażyna Piotrowska-Oliwa wskazuje na Orange, jako faworyta do zdobycia pozycji lidera w tym zakresie. Głównym atutem tego operatora ma być rozległa i dobrze przygotowana sieć światłowodowa. 

Trudno prognozować, jak zmieni się rynek po wdrożeniu 5G. Może być też tak, że podobnie jak przy 4G zmiany będą dotyczyły tylko zwiększenia przepustowości i dopiero 5.5G albo 6G zrobi różnicę. Najtrudniejsze w prognozowaniu jest przewidywanie przyszłości – podsumowuje Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos