Search

Wkrótce skorzystamy z Wi-Fi 6E. Czym jest najważniejsze usprawnienie WiFi ostatnich lat?

Wkrótce skorzystamy z Wi-Fi 6E. Czym jest najważniejsze usprawnienie WiFi ostatnich lat?

Konsorcjum, które rozwija projekt wdrożenia standardu Wi-Fi 6E zapowiada, że będzie ono dostępne jeszcze w tym roku. Do technologii dodane zostanie pasmo 6 GHz, co pozwoli na zwiększenie przepustowości dla przesyłanych danych. Poprawie ma ulec także stabilność połączeń.

Ewolucja Wi-Fi przebiega etapami. Gdy uruchomiono standard dysponował on jedynie pasmem 2,4 GHz. Wkrótce dodano zakres 5 GHz, a teraz czas na kolejne usprawnienie. W ocenie specjalistów i obserwatorów rynku to największa zmiana standardu Wi-Fi w ciągu ostatnich dwóch dekad. 

Wdrożenie pasma 6 GHz zostało zaakceptowane przez amerykańską Federalną Komisję Łączności (FCC). W efekcie już za kilka miesięcy na rynek powinny trafić pierwsze produkty, które oferują zgodność z nowym standardem Wi-Fi 6E. 

Jak informuje portal komputerswiat.pl, w teorii Wi-Fi 6 GHz zapewnia taką samą przepustowość maksymalną, którą oferuje w zakresie 5 GHz. To 9,6 Gbps. W praktyce jednak sygnały w starszym paśmie są ograniczane, a rzeczywiste prędkości są niższe. Routery przystosowane do nowej wersji mają umożliwiać wykorzystanie pełnego rozmiaru kanału. 

Konieczna będzie zatem wymiana aktualnego routera, jeżeli będziemy chcieli cieszyć się z nowych osiągnięć technologicznych.

Źródło: Komputer Świat

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos