Search

Stan wdrożenia 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie – raport Stationary Test RFBenchmark (Luty 2022)

Stan wdrożenia 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie – raport Stationary Test RFBenchmark (Luty 2022)

Specjaliści z firmy Notel Poland kontynuują swoje tourné po Polsce. Po największych miastach północnego-zachodu i północnego-wschodu przyszedł czas na aglomeracje z przeciwnego krańca Polski – Krakowa, Lublina i Rzeszowa.

Przypomnijmy, że badania 5G przeprowadzane są w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (ang. Stationary tests). Do przeprowadzenia badań użyto podobnie jak w pozostałych miastach urządzenia Xiaomi Mi 11.

Przeczytaj także: Raport z pomiarów stacjonarnych 5G w Szczecinie i Poznaniu
Przeczytaj także: Raport z pomiarów stacjonarnych 5G w Trójmieście, Olsztynie i Białymstoku

Pomiary stacjonarne 5G

W każdym z miast badania wykonano w kluczowych punktach charakteryzujących się dużym ruchem. W Krakowie były to: AWF, Centrum Handlowe Bonarka, Dworzec Główny, IKEA, Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dzielnica Mistrzejowice, Muzeum Arcade, osiedle Kurdwanów, Park Wodny, Ratusz Kazimierski, Rusznikarska, Stadion Cracovii, Stadion Wisły, Tauron Arena, ulica Wadowicka, okolice Wawelu, ulica Wielicka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Park Handlowy Zakopianka. W Lublinie zespół Notel odwiedził z kolei Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, LUW Lublin, IKEA, Dworzec Główny, Galeria Orkana, Felicity, Centrum oraz Arena Lublin. W Rzeszowie przyjrzano się rezultatom 5G w okolicach: dworca kolejowego Rzeszów Główny, Rynku, Galerii Handlowej NOVA, Politechniki Rzeszowskiej i Hali Sportowej Asseco Resovia S.A.

Przeczytaj także: Jak wygląda stan wdrożenia 5G w Warszawie? – raport StationaryTest RFBENCHMARK

Mapa z punktami pomiarowymi w Krakowie
Mapa z punktami pomiarowymi w Lublinie
Mapa z punktami pomiarowymi w Rzeszowie

Testy pobierania i wysyłania – wyniki 5G only

Analizując pomiary  prędkości pobierania wykonane w stabilnych warunkach radiowych osiągane w technologii 5G (NSA) można stwierdzić, że są u poszczególnych operatorów na zadowalającym poziomie.

Podobnie jak w pozostałych częściach kraju, badania u części operatorów zostały przeprowadzone jedynie z częściowym dostępem do technologii 5G. Gwiazdką (*) oznaczyliśmy wyniki, gdzie odsetek wykonania testów w 5G nie osiągnął przynajmniej 90%.

Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Krakowie
Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Lublinie
Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Rzeszowie

We wszystkich trzech przypadkach widać wyraźnie, że średnia prędkość pobierania przy testach karty SIM będącej w zasięgu usług Plus jest najwyższa i przekracza 200 Mb/s. Ten operator ma także największe pokrycie sieci 5G w Krakowie i Lublinie. Największy udział 5G w Rzeszowie posiadał Orange.

Najlepszy średni wynik w przypadku prędkości pobierania osiągnął Plus w Rzeszowie (245 Mb/s). Najsłabiej wypadło z kolei Play w Rzeszowie z rezultatem 53,3 Mb/s.

Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Krakowie
Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Lublinie
Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Rzeszowie

Podobnie jak m.in. w przypadku badań w Szczecinie i Poznaniu, w kategorii średniej prędkości wysyłania danych w 5G częściowo zmieniła się kolejność poszczególnych operatorów w zestawieniu. Plus, najlepiej radzący sobie z pobieraniem, tym razem w Rzeszowie zamknął tabelę wyników osiągając 53 Mb/s oraz zanotował w Krakowie najniższy wynik (38,2 Mb/s). Pod względem wysyłania plików najlepiej radziły sobie: T-Mobile (61,7 Mb/s w Krakowie), Play (49,5 Mb/s w Lublinie) oraz Orange (65,6 Mb/s w Rzeszowie).

Testy pobierania plików

Kolejny punkt raportu prezentuje wyniki całościowe, tzn. w trybie FreeMode (nie wykluczając żadnej z technologii jaka była dostępna w trakcie pomiaru). W ten sposób możemy zbadać odczucia użytkownika końcowego w danym mieście – lokalizacji pomiarowej.

Dla każdego wyniku prędkości zaprezentowane również zostało rozbicie technologii użytej w trakcie pomiaru. Pokazuje to dostępność 5G w obranych punktach pomiarowych jak również może dawać obraz o aktualnym stanie wdrożenia technologii 5G w Polsce.

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Krakowie
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Lublinie
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Rzeszowie

Testy pobierania i wysyłania per lokalizacja

Jedną z najbardziej interesujących statystyk dotyczących pomiarów stacjonarnych są wyniki średniej prędkości pobierania oraz wysyłania z podziałem na konkretne lokalizacje. 
Nie powinien wzbudzać zaskoczenia fakt, że w zdecydowanej większości lokalizacji prym wiedzie Plus. Jeżeli chodzi o pobieranie danych to najwyższy wynik w Krakowie ten operator osiągnął w okolicach Wielickiej (407 Mb/s). W innych miastach były to kolejno IKEA w Lublinie (289,8 Mb/s) oraz Rynek w Rzeszowie (374 Mb/s).

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Krakowie
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Lublinie
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Rzeszowie

Testy wysyłania plików

Wyniki określające szybkość wysyłania danych 5G są zauważalnie niższe od rezultatów pobierania danych. Dla poszczególnych miast klasyfikacja końcowa nieco się różniła. W Krakowie najwięcej powodów do zadowolenia ma T-Mobile (50,1 Mb/s) który wyprzedził Orange (43,2 Mb/s), Play (36,8 Mb/s) oraz Plus (36,6 Mb/s). Sytuacja diametralnie różniła się w Lublinie – tutaj na prowadzeniu znalazł się Plus (44,7 Mb/s), za nim Play (41,4 Mb/s), a także T-Mobile (29,6 Mb/s) i Orange (20,9 Mb/s). W Rzeszowie z kolei najlepiej punktowało Orange (65 Mb/s), który było lepsze od T-Mobile (64,6 Mb/s), Play (60,2 Mb/s) oraz Plusa (44,7 Mb/s).

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Krakowie
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Lublinie
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Rzeszowie

Jeżeli chodzi o wysyłanie danych w poszczególnych lokalizacjach, to sytuacja wydaje się być mniej jednoznaczna. W Krakowie najlepiej wypadło T-Mobile (79,1 Mb/s) – także na Wielickiej, tak jak w przypadku pobierania okazało się być najlepszym testowanym miejscem.

W Lublinie najlepszy wynik uzyskało Play w okolicach Areny Lublin (71,4 Mb/s). Co więcej, fioletowy operator powtórzył ten sukces i w Rzeszowie również uzyskał najlepszą prędkość pomiaru, zanotowaną w bliskości Dworca Głównego (86,1 Mb/s).

Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Krakowa
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Lublina
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Rzeszowa

Testy streamingu

Ostatnim elementem raportu z terenu południowo-wschodniej Polski były pomiary streamingu wideo w jakości 4K w ramach usług 5G. 


Biorąc pod uwagę czas buforowaniu filmu to wyniki w Krakowie, Lublinie oraz Rzeszowie nie odbiegają znacząco od wyników z pozostałych zbadanych do tej pory miast. W stolicy Małopolski najlepiej z załadowaniem filmów 4K radzi sobie Plus (2,146 s), a w Lublinie i Rzeszowie minimalnie lepszy okazał się Play (kolejno 2,129 s oraz 2,159 s).

Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Krakowie
Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Lublinie
Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Rzeszowie

Ważnym miernikiem, który pozwala ocenić komfort przeglądania treści wideo jest ilość zatrzymań filmu w trakcie jego odtwarzania (wymuszona np. buforowaniem). Żaden z operatorów nie osiągnął 100% płynności we wszystkich miastach ujętych w raporcie. Najlepiej w tej kategorii wypadło T-Mobile oraz Plus. Gorzej poradziło sobie Orange i Play, które notują od czasu do czasu od 1 do 2 zatrzymań plików wideo.

Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w Krakowie
Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w Lublinie
Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w RzeszowiePodsumowanie wykonanych pomiarów 5G w Krakowie, Lublinie oraz Rzeszowie

Wyniki przeprowadzonych pomiarach w największych miastach południowo-wschodniej części Polski pokazują, że prace nad wdrożeniem sieci 5G nie odbiegają zaawansowaniem od pozostałych części kraju. W wymienionych miastach najlepiej radzi sobie z tym zadaniem Plus, który dysponuje najbardziej rozwiniętą infrastrukturą sieci nowej generacji. Pozostali operatorzy w niektórych lokalizacjach mogą nawiązać walkę z Plusem.

Wszyscy operatorzy w Polsce oferują użytkownikom agregację 5G z LTE w trybie 5G Non-Standalone (NSA). Jednakże, Polkomtel aktualnie jako jedyny wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40MHz na potrzeby technologii 5G. Natomiast pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing).

Kolejny artykuł już niedługo, gdzie podzielimy się wynikami, jak prezentowała się technologia 5G w Bydgoszczy, Łodzi oraz Radomiu.


Przeczytaj także inne raporty z serii pomiarów stacjonarnych 5G:
Warszawa
Szczecin i Poznań
Trójmiasto, Olsztyn i Białystok
GOP i Wrocław
GOP #2

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos